خانه / یادداشت ها / ✔️ راهنمایی شرکت در کنکور تحصیلات تکمیلی

✔️ راهنمایی شرکت در کنکور تحصیلات تکمیلی

🔸مهدی کاظمی زمهریر

🔹1-   یکی از سوال های اکثر دانشجویان کارشناسی، نحوه آماده  شدن برای شرکت در کنکور است.توصیه من رعایت 4 مرحله زیر برای رسیدن به موفقیت است.

🔹2- مرحله اول، انتخاب رشته است؛ علاقه شخصی و  شغل (و ایضا” پول) دو عامل مهم در تعیین رشته می باشند. فرد می بایست میان این دو عامل نوعی توازن معقول برقرار سازد.برای رسیدن به این هدف نیازمند گفتگو با خانواده، اساتید، دوستان و دانشجویان موفق تحصیلات تکمیلی هستید.

🔹3-  پس از انتخاب خط سیر آینده، نیازمند برنامه مطالعاتی خاص از میانه دوره تحصیل می باشید. برای جلوگیری از تداخل این سیرمطالعاتی با  برنامه های کلاسی، پیشنهاد من ادغام این دو برنامه  است. براین اساس، توصیه می کنم در درس های دارای ضریب در آزمون ارشد، علاوه بر متون معرفی شده توسط اساتید کلاس، دو الی سه کتاب مرتبط را نیز مطالعه نمایید. حسن این روش مطالعه در اینست که در صورت داشتن ابهام می توانید از استاد مربوط در طول ترم پرسش کنید؛ وحضور جدی تری نیز در کلاس داشته باشید.

🔹4-   مرحله سوم، برنامه مطالعاتی قبل از کنکور است؛ الف) مشخص کنید قصد دارید، در جلسه امتحان تست های کدام درس ها را بزنید. ب) مرحله بعد مطالعه سیکلی متون درسی است. براین اساس، شما ابتداء از هر یک از عناوین امتحانی یکی  الی دو متن اصلی را می خوانید و خلاصه شخصی از آن تهیه می کنید. پس از پایان یک دور مطالعه کلیه عناوین درسی ، مجددا سیکل را با متون جدید تکرار می کنید. فایده این چرخه، اختصاص وقت به همه دروس اصلی و تثبیت اطلاعات خوانده شده در حافظه بلندمدت در اثر مرور دوره ای آن است.

🔹5-  مرحله نهایی، خواندن خلاصه های تولید شده خود و تست زنی یک ماه مانده به امتحان است.

تذکر:

  1. برای اطلاع از رشته ها و سرفصل های امتحانی در آزمون ارشد و دکتری به وب سایت سازمان سنجش مراجعه کنیدد.

http://www.sanjesh.org/group.aspx?gid=2

  • علاوه بر اساتید، بعضی وب سایت ها و کانال ها ( مانند موارد زیر) کتاب هایاصلی هر درس را معرفی کرده اند.

http://www.modaresanesharif.ac.ir

https://t.me/Archpoldeb

https://t.me/PoliticalLibrary
 
 
 
 
 
 

درباره‌ی دکتر مهدی کاظمی زمهریر

همچنین ببینید

هویت گرایی روسی: افقی رو به آینده یا تقلا برای خروج از انزوا

امروز فرصتی شد، تا مصاحبه دکتر حقیقت با آلکساندر دوگین را مطالعه کنم. ادبیات دوگین همانند نمونه ایرانی آن- فردید- هویت گرایانه و غرب ستیزانه است؛ چنین تفکری را نه در افق اندیشه بلکه در چارچوب ملاحظات سیاسی و عملی بایستی مورد بازخوانی قرار داد. اندیشه دوگین تلاشی است برای ترسیم چهره شرارت بار از غرب و لیبرالیسم، و امید کاذب به تاسیس نظمی نوین. اما، با نگاهی سریع بر متن و نقاط کلیدی آن چهره پنهان اندیشه وی پدیدار می گردد؛ اندیشه ای که بیش از آنکه نشانی از رشد و پویایی داشته باشد، خود خبر از زوال و انزوایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *